Učenie o lese má veľký význam. Potvrdzujú to aj ďalší úspešní absolventi Detskej lesníckej univerzity

skipmenu

tomenu
<< Predchádzajúci článokNa vyššiu úroveňNasledujúci článok >>   Vytlačiť

Učenie o lese má veľký význam. Potvrdzujú to aj ďalší úspešní absolventi Detskej lesníckej univerzity.

 

Zvolen, 19. júna 2018 - V aule Technickej univerzity vo Zvolene dnes slávnostnou promóciou ukončilo svoje štúdium na Detskej lesníckej univerzite 2017/2018  45 žiakov zo základných škôl zo Zvolena, Banskej Bystrice, Badína, Sliača a Vígľaša.

 

Cieľom Detskej lesníckej univerzity je  podporiť environmentálne vzdelávanie, najmä vo vzťahu k lesu, lesníctvu a lesnému hospodárstvu. Za osem mesiacov štúdia absolvovali žiaci vyučovanie s odborníkmi na problematiku lesov a lesnými pedagógmi Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Navštívili aj netradičné miesta ako napr. virtuálnu jaskyňu, lesný sklad, mestský úrad, arborétum, výskumný ústav ale aj živú učebňu – les.

 

Študenti Detskej lesníckej univerzity sa zúčastnili nie len odborných prednášok na témy Les nie sú len stromy, Drevo ako tradičný materiál, oboznámili sa s problematikou hospodárskej úpravy lesov ako aj pestovania lesov a ich trvalou udržateľnosťou.

 

V praktickej časti študenti navštívili Zubriu zvernicu, š.p. OZ Topoľčianky. Súčasťou tohto zážitkového sprevádzania boli aj ukážky poľovne vycvičených psov. Prakticky si vyskúšali aj ciachovanie a meranie vyťaženého dreva, sadenie stromčekov jamkovou a štrbinovou sadbou ako aj odoberanie vývrtu letokruhov, ktoré sa používa pri odborných dendrochronologických analýzach. Každý zo študentov mal možnosť si z dreva vyrobiť svoj vlastný svietnik.


Vo Zvolene študenti navštívili aj Arborétum Borová hora, kde im odborným sprevádzaním bolo predstavené prostredie arboréta, jeho výnimočnosť, rôzne druhy domácich aj zahraničných druhov stromov, krov a iných rastlín ale aj zbierky semien. 

 

Počas dnešnej slávnostnej promócii, ktorá sa konala na Technickej Univerzite vo Zvolene, si absolventi Detskej lesníckej univerzity prebrali z rúk dekana lesníckej fakulty diplom o úspešnom absolvovaní. Sľúbili, že budú šíriť myšlienky tradície slovenského lesníctva aj po ukončení detského štúdia.


Koordinátorom projektu Detská lesnícka univerzita je tradične  Národné lesnícke centrum - Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen, hlavným partnerom sú Vojenské lesy a majetky SR - š.p., ďalšími partnermi sú Lesy Slovenskej republiky, š.p., Lesnícka fakulta TUZVO a Zvolen – mesto lesníctva.

 

 

Autor: NLC

NSRV ARVI NSRV
tomenu